tyflopedagogika
Tyflopedagogika jest działem pedagogiki, który zajmuje się wychowaniem i nauczaniem konkretnej grupy osób, a mianowicie ludzi z wadą wzroku.
Określa ona kierunki ich rozwoju, jak również sposoby kompensowania funkcji, wymagających używania wzroku przez inne, dobrze wykształcone.
Kim zajmuje się tyflopedagogika?
Podmiotem zainteresowania tyflopedagogiki są osoby z problemami ze wzrokiem ale jakie? Dzieli się je na dwie grupy. Pierwszą z nich tworzą osoby niedowidzące lub niewidome od urodzenia, co sprawia, że z niepełnosprawnością radzą sobie od zawsze. Druga grupa to osoby ociemniałe, czyli takie, które utraciły częściową zdolność widzenia lub też całkowicie utraciły wzrok w ciągu swojego życia.
Cele i zadania tyflopedagogiki
Za główny cel tyflopedagogiki uznaje się rehabilitowanie osób z uszkodzeniami wzroku w taki sposób, aby umożliwić im jak najlepsze funkcjonowanie, biorąc pod uwagę ich niepełnosprawność.
Edukacja i rewalidacja osób z uszkodzeniem wzroku
Tyflopedagogika zajmuje się zarówno nauczaniem, jak i wychowaniem osób niewidomych i niedowidzących. Zajmuje się takim organizowaniem procesu nauczania, aby osoba z uszkodzeniem wzroku mogła w optymalnych warunkach zdobywać wiedzę oraz nabywać nowe umiejętności.
Trudności w rehabilitacji osób z uszkodzonym wzrokiem
Tyflopedagogika zmaga się z wieloma problemami, które dotyczą osób z niepełnosprawnością wzrokową. Głównie są trudności emocjonalne tych osób, zarówno ludzi niewidomych od urodzenia, jak i ociemniałych.
Ogromny szok i dramat
Ograniczenia i jeszcze raz ograniczenia
Nadmierna troska kontra izolacja
Trudności emocjonalne - czy ktoś mnie pokocha?
Lęk o pracę i środki do życia
Zadaniem tyflopedagogiki jest więc stymulowanie rozwoju emocjonalnego oraz wspieranie psychiczne osób z problemami ze wzrokiem w celu poprawy ich samooceny oraz zwiększenia samodzielności.
autor tekstu: psycholog, Monika Kornaś
Komentarze
Prześlij komentarz