Porozumiewanie się
Ludzie niewidomi z dodatkowymi upośledzeniami mogą porozumiewać się na wiele sposobów. W jaki sposób jednostka porozumiewa się z innymi zależy od wielu czynników takich jak: stopień utraty wzroku, siła schorzenia i schorzeń dodatkowych - rodzaj metody komunikacji, którą ona opanowała sam lub której została nauczona.
Nie ma właściwych ani niewłaściwych metod porozumiewania się z osobą ze sprzężonymi upośledzeniami. Jedyną właściwą metodą jest ta, która sprawdza się w przypadku danej, specyficznej osoby.
Nie ma właściwych ani niewłaściwych metod porozumiewania się z osobą ze sprzężonymi upośledzeniami. Jedyną właściwą metodą jest ta, która sprawdza się w przypadku danej, specyficznej osoby.
Ludzie słabowidzący z zaburzeniami mowy
Niektórzy ludzie mogą zrozumieć to co się do nich mówi, ale nie są w stanie wysłowić się właściwie, ponieważ mają zaburzenia mowy. Ludzie z porażeniem mózgowym, na przykład, mają trudności ze sprawowaniem kontroli nad swoimi mięśniami, w tym nad mięśniami narzadów artykulacyjnych, odpowiadających za mowę. Sprawia to, że mówienie jest niezwykle trudną umiejętnością.
Ludzie głuchoniewidomi
- Alfabet jednoręczny do komunikacji z osobą głuchoniewidomą jest prawdopodobnie najlepszą znaną metodą, ale posługuje się nią stosunkowo niewielka część populacji ludzi głuchoniewidomych.
- Alfabet blokowy lub spartański jest prostszą metodą.
Ludzie słabowidzący upośledzeni umysłowo
To jak sprawnie komunikuje się dana osoba zależy od tego, czy właściwie rozumie pojęcia, którymi posługuje się podczas mówienia. Niektóre dzieci mogą być jedynie zdolne do rozumienia kilku elementarnych pojęć takich jak jedzenie i ciepło. Ogranicza to bardzo świat pojęć w jakim funkcjonują. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i będzie wysławiało się w różnorodny sposób.
W celu zgłębienia tematu polecam stronę:
https://steemit.com/pl-artykuly/@kolorowa.wedzma/rodzaje-oraz-sposoby-komunikowania-sie-osob-niepelnosprawnych
Komentarze
Prześlij komentarz